Ako podľa zákona funguje priepustka k lekárovi?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom priepustky. Keď odídem k lekárovi alebo k zubárovi len na hodinu - dve, tak šéfka mi odráta celodennú priepustku. Povedala som jej, že to nie je v poriadku a má mi odčítať len hodiny, ktoré som bola reálne u lekára. Ona tvrdí, že žiadne hodiny spočítavať nebude.

Ako to je podľa zákona?

Ďakujem

Dobrý deň,

na vyšetrenie sa dáva pracovné voľno s náhradou mzdy iba na nevyhnutne potrebný čas.

Zamestnávateľ môže podmienky posudzovania vzniku takejto prekážky v práci konkretizovať aj v pracovnom poriadku. Zamestnávateľ ale nemá posudzovať, či vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca malo trvať celý deň, pol dňa, či kratšie. O tomto rozhoduje výlučne lekár a ten by mal na potvrdenie uviesť čas trvania vyšetrenia.

§ 141 Zákonníka práce
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) Vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

S prianím pekného dňa,
Lenka