Je výhodnejšia RD alebo neplatené voľno?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

máme dve deti. Mladší bude mať 2 roky, starší chodí do škôlky. Muž chce ísť na MD s mladším synom, čiže ja zostanem na neplatenej RD.

Je možné prerušiť RD a miesto toho čerpať v práci neplatené voľno?

Je to pre mňa výhodnejšie?

Čo znamená neplatené voľno z hľadiska platenia odvodov?

Čo znamená neplatená RD?

Môže mi zamestnávateľ neplatené voľno neposkytnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné prerušiť rodičovskú dovolenku a môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. Odvody do zdravotnej poisťovne máte povinnosť hradiť po celý čas trvania neplateného voľna, pokiaľ dieťa chodí do škôlky viac ako 4 hodiny.

Poprípade môžete zostať na rodičovskej dovolenke s mladším dieťaťom do jeho troch rokov. Ale bez rodičovského príspevku.

S prianím pekného dňa,
Lenka