Kde sa nahlasuje osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov?

Zodpovedané
28. jún 2023

Dobrý deň,

máme dvojičky, aktuálne sme obaja na materskej každý s jednou dvojičkou. Mne bude končiť, preto by som sa chcela na dva mesiace (pokým manžel bude ešte poberať materskú a ja nemám nárok na rodičovský príspevok) nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieta do 6 rokov.

Kde mám tak urobiť?

Môžem o dva mesiace požiadať o RP a následne starostlivosť zrušiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete sa v zdravotnej poisťovni prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny denne.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Keď manželovi skončí materská, môžete znovu požiadať o RP a odhlásiť sa v zdravotnej poisťovni.

S prianím pekného dňa,
Lenka