Môže ísť otec na materskú dovolenku, keď sa nám narodí druhé dieťa?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

dcéra bude mať 3 roky v marci a druhé dieťatko by malo prísť na svet tiež v marci. Od februára pôjdem na MD s druhým dieťatkom.

Môžem rodičovský príspevok na prvé dieťa zmeniť, aby ho dostal otec?

Mohol by ísť otec na MD od januára do marca kým prvé dieťa dovŕši 3 roky?

Musí sa materské poberať 6 mesiacov?

Dcéra by mala teraz od septembra nastúpiť do škôlky. Od januára by som ju odhlásila.

Môže ísť otec na MD, keď už do škôlky chodila?

Termín budem mať na konci marca. Môžem ísť na MD, napr. 4.3. a vyjde mi ešte rodičovský aj MD za ostatné dní?

Viem, že si skrátim cca o 2 týždne MD, ale takto by mi to bolo výhodnejšie.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak otec dieťaťa splní podmienky, môže ísť na materskú od januára do marca. Treba požiadať o odňatie rodičovského príspevku najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

Otec dieťaťa pri podávaní žiadosti o materské uvedie, že dieťa nebude navštevovať škôlku. Materské sa nemusí poberať 6 mesiacov. Ak otec dieťaťa nastúpi na MD v januári, vo februári a v marci už nárok na rodičovský príspevok nebudete mať. Nárok je len vtedy, keď ani jeden z rodičov nepoberá materskú za celý mesiac.

Pokiaľ by otec na MD so starším dieťaťom nastúpil vo februári, tak za február by ste ešte mali nárok na rodičovský príspevok a Vám je zbytočné ísť na materskú až v marci.

S prianím pekného dňa,
Lenka