Môžem byť vedená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, ak je s dieťaťom na rodičovskej evidovaný manžel?

Zodpovedané
7. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Môžem byť vedená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, ak je s tým dieťaťom na rodičovskej dovolenke evidovaný manžel?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte iba jedno dieťa, tak štát platí poistné na zdravotné poistenie za toho rodiča, kto poberá rodičovský príspevok - vo Vašom prípade za otca (manžela).

Za Vás ako matku už štát poistné na zdravotné poistenie neplatí. Iba za jednu osobu. Keby ste mali dve deti, tak by to bolo možné, manžel by poberal RP na jedno dieťa. Vy by ste boli vedená ako osoba starajúca sa o deiaťa do 6 rokov s druhým dieťaťom.

S prianím pekného dňa,
Lenka