Poradíte mi cviky na posilnenie šikmých brušných svalov?

Zodpovedané
19. apr 2020

Dobrý deň,

môj syn má 13 mesiacov. Štvornožkovať začal okolo 11,5 mesiaca, chodiť okolo nábytku začal o niečo skôr, okolo 11. mesiaca. Sadol si zo stoja. Samostatne chodí od 12 mesiacov, teraz momentálne strieda štvornožkovanie a chôdzu.

Všimla som si striešku na brušku. Bruško je vypuklé dopredu aj do bokov. Zdá sa mi, že má pri chôdzi aj mierne vypučený zadok. Nikdy nebol vodený za ruky.

Keď bol menší som tento problém nepozorovala. Jedine pri kontrole (len u Dr.) sa nikdy nepriťahoval za ruky do sedu. Nechával vtedy hlavu zaklonenú a necháva ju zaklonenú aj teraz na poslednej poradni.

Mám pocit, že mal z toho srandu a len sa smial. Žiadny náznak dvíhania sa. Podľa pediatra je "v norme", no mne sa to nepozdávalo. Kontaktovali sme fyzioterapeutku, ale v tejto situácii nám nemohla dať termín. Odporučila ozvať sa v lete, resp. na jeseň. Ja by som rada začala cvičiť čím skôr, aby sme to nezmeškali.

Viete mi odporučiť nejaké cviky, ktoré môžem so synom zatiaľ cvičiť doma?

Prípadne nejaké online poradenstvo?

Viem, že vždy len odporúčate návštevu fyzioterapeuta, no nerada by som čakala niekoľko mesiacov.

Ďakujem

Dobrý deň,

na stimuláciu bruška skúste rôzne fúkacie aktivity (fúkanie do loptičiek pri kúpaní vo vani, bublifuk, fúkacie fixi či hračky).

Možno v tomto veku je to ešte náročnejšie ale postupne to skúšajte. Predlženým výdychom stimulujete aktivitu brušných svalov. Skúste rôzne aj balančné cvičenia, či lozenie aj po štyroch tým všetkým si spevňujete trupové svalstvo.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk