Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako pomôcť tak malému dieťatku prejsť rozchodom rodičov?

Zodpovedané
1. mar 2021

Dobrý deň,

mám asi trošku komplikovanú otázku, ktorá je zložená z viacerých mojich súčasných problémov. Mám 2,5 ročnú dcérku a posledný mesiac si prechádza náročným obdobím, ktoré sprevádzajú silné prejavy hnevu, zúrivosti a amokov.

Snažím sa jej byť oporou, nestratiť trpezlivosť, vždy ju objať, upokojiť, vysvetliť. Niekedy je toho tak veľa, že som naozaj veľmi psychicky vyčerpaná. O to viac, že fungujem denne viac menej bez manžela, ktorý je pracovne vyťažený. S týmito prejavmi prišlo aj akési odmietanie môjho manžela, jej ocina z jej strany.

Bolo zvykom, že ju manžel večer uspával, ale momentálne nie je schopná to vstrebať a hystericky plače až do chvíle, kým neprídem ja. Rovnako je to, aj keď ju manžel chce zobrať niekam mimo domov bezo mňa. Ten plač je naozaj srdcervúci. Taktiež často odmieta jeho blízkosť. Keď ju chce objať alebo pritúliť, vzpiera sa mu, poviem, že chce byť s maminkou.

Po niektorej z takýchto situácii mi povedala, že ocka nemá rada, čo ma veľmi zarmútilo, lebo si prajem, aby mali napriek všetkému oni dobrý a blízky vzťah. A viem, že ho ľúbi. Pri tomto všetkom si reálne moje manželstvo prechádza naozaj veľkou krízou plnou dlhodobého napätia, stresu a denných hádok.

Veľmi ma trápi, keď vidím dopad tohoto všetkého na dcérku a neviem to nijako ovplyvniť. Ako som písala, manžel je veľmi pracovne vyťažený (často aj víkendy), s dcérkou sú reálne veľmi málo spolu a my sme zas spolu veľmi intenzívne celé dni. Neviem, ako chápať jej správanie, zmenu správania sa voči manželovi a tiež silné upätie sa na mňa.

Už dlhšie zvažujem možnosť oddeliť sa od môjho manžela, pretože náš vzťah je dlhodobo nefunkčný, Znamenalo by to však, že by som musela ísť pracovať a dcérka by musela ísť do škôlky. Na základe jej správania však vidím, že ešte veľmi potrebuje moju prítomnosť. Veľmi by som ju chcela od toho všetkého uchrániť a najviac zo všetkého jej nechcem ublížiť.

Ako môžem takúto komplikovanú situáciu vyriešiť?

Ako pomôcť tak malému dieťatku prejsť rozchodom rodičov?

Ako zachovať jej vzťah k manželovi, teda k jej otcovi?

Ako jej v nejakom prípade pomôcť v adaptácii na škôlku, keby som jednoducho nemala na výber a musela ísť pracovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

situácia, ktorú popisujete je skutočne spletitá a na otázky z toho vyplývajúce by nebolo adekvátne odpovedať touto formou poradenstva. Na to je potrebný rozhovor.

Skúsim vysvetliť najprv časť správania dcérky. Náročné obdobie intenzívnych emócií je čiastočne vyvolané vývojovou fázou osamostatnenia, a preto dochádza k intenzívnemu správaniu u mnohých detí aj väčšie priľnutie k mame.

Ste pre ňu základným bezpečím a istotou. S emóciami nebojujte, ale dovoľte jej uvoľniť ich. Vaša trpezlivosť jej pomáha dôverovať, že aj ťažké stavy majú svoj koniec. Po amoku ju pritúľte a popisujte, čo sa udialo, ako kričala a plakala, a postupne tá sila odišla a zasa je pokojná. Zdôraznite, že ju máte rada aj s týmto a vždy to spolu zvládnete. Môžete aj večer opäť spomenúť ako ste prešli náročnou situáciou pričom pri uvoľnení sa zastavíte a 20 sekúnd budete opisovať ako ste sa túlili a bola uvoľnená, pokojná, všetko bolo zasa v poriadku. Slúži to k tomu, aby si emočne pamätala, že takýto príjemný koniec sa vždy dostaví. Získava väčšiu istotu, cíti sa schopnejšia.

Deti vnímajú partnerské napätie rodičov a zvyknú to pripisovať sebe za vinu. Preto je dobré dcérke jednoducho povedať, že máte s ockom problémy dospelých a tie jej nepatria. Snažíte sa ich riešiť, potrebuje to však svoj čas. Uistite ju, že ju obaja máte radi a vždy aj budete, nech sa deje čokoľvek.

Partnerská kríza je súčasťou vzťahu a ak máte problém konštruktívne komunikovať, návšteva odborníka vás môže ušetriť zranení a zbytočných nerozvážnych rozhodnutí pod vplyvom emócií a dlhotrvajúcich výziev. Zainvestovala by som do riešenia vzťahu v prvom rade. Až potom by som riešila ďalšie kroky. To by malo do istej miery aj vplyv na upokojenie vašej dcérky.

Prajem veľa trpezlivosti a odvahy k rozhodnutiam, ktoré prinesú viac harmónie.

Držte sa.