Čo mi odporúčate v mojej situácii?

Zodpovedané
5. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Môj 5 ročný synček je doma, lebo škôlka je otvorená len pre rodičov z prvej línie a pre tých, ktorí nemôžu pracovať z doma.

Je zima a nechce chodiť von. Vzdoruje a nechce nosiť pančuchy. Nedarí sa mi ho dostať von. Lákam ho, že pôjdem pozrieť to a to, že pôjdeme do obchodu a čosi kúpime.

Do riflí som mu dala nenápadne hrubé tepláky, aby mu bolo teplo. Keď to uvidel, tak zistil, že je tam niečo navyše. Spravil scénu, porozhadzoval hračky. Občas búcha rukou do hrude a hovorí, že je hlúpy. My mu to doma nehovoríme.

Iba môj muž mu často hovorí, že som hlúpa žena. Chcela by som od neho odísť a rozviesť sa. Slovne ma vie ponižovať. A hovorí, že ak sa mi nepáči, nech idem preč z domu. Obávam sa ako by synček zvládol bývanie u mojich rodičov, hoci ich má veľmi rád. Ale nemá rád zmeny. A viem, že muž by chodil denne k mojim rodičom, lebo by chcel vidieť syna.

Keď muž vidí, že to prestrelil, tak hovorí, že odchodom urobím traumu dieťaťa. Podľa mňa na dieťa zle vplývajú hádky, ktoré vidí. Muž vyvolá hádku a na konci povie, že som vyvolala hádku ja.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pýtate sa ma na problémy, ktoré sama tušíte, že riešiť potrebujete najmä vy dospelí. Pre synčekov rozvoj prostredie hádok a ponižovania samozrejme nie je rozvojovým miestom. Preto to, čo by som doporučila je navštíviť párovú terapiu, aby Vám spolu s manželom pomohla pomenovať situáciu a nájsť potrebné riešenia aj s ohľadom na synčeka. Takáto podpora môže byť veľmi užitočná a pomôže uchrániť celú vašu rodinu pred zbytočnými zraneniami.

Čo sa týka synčeka a jeho obliekania, spoluprácu podporíte ak syn bude súčasťou rozhodovania o oblečení. Dajte mu dve možnosti, ktoré odrážajú potrebu počasia a nechajte ho rozhodnúť.

Čo sa týka chodenia von, predtým než poviete, že idete von sadnite si k nemu a vnímajte ako sa hrá, čo robí. Buďte zvedavá, vypytujte sa ako na to prišiel, prečo použil práve tieto kocky... Potom povedzte ak sa dá, že môžete hru alebo jej časť (ak sa dá) zobrať na hranie von. Spýtajte sa či teda bude pokračovať alebo si vymyslíte inú vec. Zapojte fantáziu a jeho obľúbené postavy. Poď ideme spolu plánovať a pritom sa oblečieme.

Ukazujete mu tak, že s ním počítate pri plánovaní a to mu dáva slobodu, ktorá je lákavá. I keď je obmedzená tým, že jasne a láskavo dávate na vedomie, že odchádzate von. Ak sa prieči, uznajte že sa mu to nepáči a chce to trocha námahy. Nepresviedčajte ani nekomuntujte jeho frflanie či intenzívne emócie. Pomaly sa posúvajte smerom von.

Nebráňte jeho hnevu, potrebuje ho uvoľniť, aby sa so situáciou zmieril. Jedine nevhodné správanie ako bitie, či hádzanie...zastavte. Emóciu však počúvajte a uznávajte mu ju.

Ak potrebujete viac pomôcť poskytujem individuálne konzultácie info nájdete tu http://martina.vagacova.sk/

Nech sa darí ísť smerom potrebných zmien!