Poradíte mi ohľadom uspávania 1,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň.

mám 1, 5 ročnú dcérku, ktorá je od narodenia len dojčená. Zaspávala vždy len pri mne pri kŕmení. Mala obdobie kedy nevedela zaspať nijako inak ako v kočíku.

Uspávanie nám trvalo niekedy 10 - 15 minút, no niekedy nezaspala a tak sa išla ešte hrať. Cca od roka má 1 spánok. Ráno sa budí vždy medzi 5:00 až 6:30. Na obed chodí spať medzi 10:00 až 11:30. Večer chodí vždy spinkať medzi 18:30 -19:00 po kúpaní.

Posledné dni trvá uspávanie aj vyše hodiny. Je unavená, ale nevie zaspať.

Kde robím chybu?

Je správny čas na odstavenie?

Mám zmeniť režim a uspávať ju až kým nebude úplne unavená?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

spánok je dôležitý pre vývin, rast aj dozrievanie nervového systému, Rytmus a režim spánku sa menia podľa veku, a preto by sa mal aj postoj rodičov k spánku dieťaťa v jednotlivých fázach líšiť. Vo vašom prípade sa zdá, že dieťa je dôležité podporiť, aby sa naučilo upokojiť aj samé, tým však nemyslím, že máte od dieťaťa odchádzať.

Preto to, čo môžete pre neho spraviť je, že v čase obedného aj večerného spánku budete maž svoj rituál. V izbe nech je prítmie, dieťa nakojte, prečítate rozprávku, zaspievajte uspávanku a skúste dieťa uložiť do postieľky.

Ak bude nekľudné, dajte mu obľúbeného plyšáka, mojkáča, prípadne knižku a nenúťte ho zaspať. Buďte obďaleč, ale nechajte ho nech sa skúsi upokojiť samé. Nápomocný je váš prijímajúci postoj, k tomu, že aj zaspávanie potrebuje svoj čas. Je kľudne možné, že keď prijmete túto zmenu v jeho režime a budete mu dôverovať, že ono samé je schopné nájsť si spôsob ako zaspať, postupne sa to iste naučí.

V prípade, že by začalo dieťa plakať počkajte chvíľu, potom k nemu pristúpte, upravte mu čo treba, pohladkajte a opäť sa vzdiaľte, ale ostávajte na dohľad.
Čo sa týka režimu spánku, správny čas nájdete tak, že dieťa pozorujete, vciťujete sa a na základe toho zbadáte príznaky únavy.

Zmeny sú pre každé dieťa náročné, ale ich zvládaním sa vyvíja smerom k samostatnosti. Preto treba rátať s tým, že zmena potrebuje čas a trpezlivosť.

Držím palce.