Aký je Váš názor na pomočovanie 6 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
7. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom pomočovania sa u 6,5 ročného syna. Chodili sme na detskú nefrológiu, žiaľ viac ako zapisovanie kedy sa pomočí a kedy je suchý v noci nám nepomohli.

Obličky ma zdravé. Keď spí niekde mimo domu, tak sa nepomočí. Trvá to už asi 1,5 roka. Od 4 rokov je na noc bez plienky a problém nebol. Maximálne vtedy, ak bol chorý sa mu stala nehoda.

Je na mieste, aby mu nasadili už lieky?

Ako počúvam od rodiny z druhej strany ako sa aj oni pomočovali do 9 rokov, že ho mám nechať tak. Ale trápi ma to. Každé ráno sa musí kúpať, aby nepáchol po moči.

Snažím sa ho cez deň nútiť aj na wc, ale v škole to neustriehnem. Pije menej už od obdobia ako bol bábätko.

To, či mu pred spaním dám, alebo nedám piť to neovplyvňuje. Aj syn začína byť z toho mrzutý.

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že nočný únik moču pretrváva aj po piatom roku života, tak doporučujem návštevu detského urológa. Ten odoberie podrobnú anamnézu, ako aj rodinnú, ultrasonograficky vyšetrí močový trakt, vylúči prípadnú urologickú infekciu a zhodnotí "kalendár suchých a mokrých nocí", ktorý ste vypisovali.

Úlohou špecialistu je stanoviť diagnózu. Môže sa jednať o tzv. primárnu nočnú enurézu, čo obnáša pomočovania dieťaťa v noci. Túto diagnózu je možné riešiť režimovou liečbou, v prípade neúspechu aj farmakologicky. Taktiež je dôležité vylúčiť nočné pomočovanie ako symptóm iných ochorení.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Monika Nováková