Môže byť dôvodom potratu problém so spermiami?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

s priateľom sme mali 3,5 roka nechránený sex. Posledné 2 roky sme mávali sex 2 - 3x počas plodných dní. Ostala som až po 2 rokoch tehotná, ale v 12. týždni som potratila. Priateľ ešte nikdy nebol ma spermiogram.

Môže byť chyba aj v spermiách?

Na vyšetrenie som objednaná o týždeň a dúfam, že sa nájde nejaká príčina potratu.

Ďakujem

Dobrý deň,

len pripomeniem, že definícia sterility (neplodnosti) podľa WHO hovorí, že za sterilný (neplodný) pár možno považovať taký pár, ktorý nedospel k tehotenstvu behom jedného roku pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku.

Ak sa páru nedarí otehotnieť dlhšie ako jeden rok a má pravidelný nechránený pohlavný styk, mali by vyhľadať lekára v centre asistovanej reprodukcie, kde sa diagnostika urobí obom - žene aj mužovi. Pomer ženskej a mužskej neplodnosti je približne 50 : 50%.

Neuvádzate, koľko máte rokov. Tento údaj je u ženy veľmi dôležitý a determinuje čas, kedy sa má pár obrátiť so svojím problémom na špecialistu.

Jediné odporučenie pre Vás je, aby ste sa zverili do rúk odborníkom v centre asistovanej reprodukcie, kde sa urobí komplexná diagnostika u vás oboch, vyhodnotia sa výsledky a navrhne plán liečby.

Držím palce.
Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19