Môže sa robiť ster z pošvy aj počas užívania progesterónu vaginálne?

Zodpovedané
18. nov 2020

Dobrý deň,

som po dvoch potratoch (7tt, 20tt). V druhom tehotenstve som sa otvorila bez bolestí a bez krvácania. V nemocnici mi povedali, že povolil krčok v dôsledku prvej kyretáže.

Viackrát som sa dočítala, že príčinou potratu mohla byť aj infekcia.

Môže sa robiť ster z pošvy aj počas užívania progesterónu vaginálne?

Toto vyšetrenie mi môj gynekológ nevykonal. Progesterón som brala do konca 18. týždňa.

Je možné nahradiť progesterón iným liekom?

Utrogestan mi spôsoboval pálenie. Potom mi dali v centre Crinone gel, ktorý zanechával zvyšky gélu v pošve.

Bol by Duphaston po KET nedostačujúci?

Odkedy je možné navštevovať ambulanciu pre rizikovú graviditu?

Ďakujem

Dobrý deň,

tom či vo vašom prípade išlo o infekciu by sa malo zistiť z patologicko-anatomickej pitvy a následných vyšetrení.

Myslím si, že ster počas užívania progesterónu bez ťažkosti nemá žiadny význam. Počas tohto obdobia, teda pred nasledujúcou graviditou si vyšetrenie dajte urobiť, vrátane steru na chlamýdie, mykoplazmy a ureaplazmy.

Určite ešte odporúčam aj hematologické, genetické a endokrinologické vyšetrenie.

Ambulanciu pre rizikovú graviditu môžete navštevovať.

Dr. Rybánska