2,5 ročné dieťa stále pýta jesť. Máme chybu v jedálničku?

Zodpovedané
24. mar 2022

Dobrý deň,

moja 2,5 ročná dcéra stále pýta niečo jesť. Ja už neviem, či len vymýšľa a je maškrtná, alebo môže byť naozaj hladná. Dcéra meria 98 cm a váži 17 kg. Pôrodná váha bola cez 4 kg a už od narodenia je veľký jedák. Prvých 6 mesiacov bola výlučne dojčená.

Príklad bežného dňa:

  • Ráno hneď po zobudení mlieko (ešte dojčím).
  • Raňajky kaša z ovsených vločiek s jablkom.
  • Na desiatu má jogurt.
  • Obed mrkvová polievka, po polievke za cca pol hodinu druhý chod morčacie mäso na šťave s hráškom, ryža.
  • Na olovrant máva banán.
  • Večera žemľa s cottage syrom a paradajkami.
  • Pred spaním mlieko.

Pomedzi tieto jedlá stále pýta niečo papať. Snažím sa nedávať sladkosti ale skôr oriešky, sušené ovocie, chrumky. Ale občas nejaký ten keksík dostane. Porcie nevážim, ale prídu mi primerané.

Robím niekde chybu v jedálničku?

Je takýto apetít v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

niektoré deti sú naozaj takí väčší jedáci a viem, že je to rovnako náročne ako keď je opačný problém, o ktorom sa oveľa viac medzi rodičmi vraví - deti nejedáci.

Miery Vašej dcérky sú však stále v norme. Je však dobré strážiť jej príjem, najmä minimalizovať vysokokalorické potraviny ako sladkosti, po ktorých zjedení zasa bude pýtať ďalšie a ďalšie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička