Čo mám pridať do jedálnička 2,5 ročnému synovi, ktorý má nízky hematokrit?

Zodpovedané
4. máj 2021

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný syn má nízky hemoglobín. Pridali sme mu do stravy potraviny, ktoré obsahujú železo. Ale skôr ma zaujíma nízky hematokrit. Ten mali nízky obe deti. Lekár nám predpísal Acidum folicum - kyselinu listovú. O mesiac pôjde znova na kontrolu KO.

Čo mu mám pridať do jedálnička?

Stačí viac zeleniny?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, hematokrit priamo súvisí s obsahom železa v krvi, takže najlepšia vstrebateľnosť je z mäsa.

Zo zeleniny je vstrebateľnosť nižšia, ale vždy pri mäse zaradiť zeleninu (ako zdroj vitamínu C), ktorá to podporí.

Kyselinu listovú zaradiť môžete, ale skôr by som zaradila preparát železa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička