Koľko by malo asi zjesť 19 mesačné dieťa?

Zodpovedané
2. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravy 19 mesačného synčeka, ktorý je stále dojčený. Má 86 cm a váži cez 14 kg. V noci aj 5-6x vstane, nadojčím ho a spí ďalej.
Doobeda zje veľmi málo, skôr len pár hryzov z niečoho.

Ako vstane najskôr po 1,5 hodine spapá napr. pár lyžíc smotanového jogurtu, alebo trocha hrozna, alebo kúsok jablka, 1 pohánkovú placku.
Na obed niekedy zje za tanier zeleninového vývaru s rezancami, s mäskom, alebo cestoviny s omáčkou. Inokedy pár lyžíc do neho ledva dostanem.
Po obednom spánku kúsok ovocia, kúsok placky. Večera jogurt alebo kúsok chlebíka s uhorkou.
Kaše, prívarky a mixované odmieta úplne.

Koľko by malo asi zjesť 19 mesačné dieťa?

Sú dni, keď ledva pár hltov spapá za cely deň. Takto to je od zavedenia príkrmov. Vždy musím vynaložiť veľké úsilie, aby si otvoril vôbec pusinku.
Čo má rád a naťahuje sa za tým stále je hocijaká zelenina. Väčšinou ju nevie dosť požuť a následne vypľúva. Strúhanú a varenú nezje vôbec.

Okrem posledných stoličiek má všetky zuby.

Snažím sa aj dojčenie redukovať, ale ide to so strašným plačom,,neviem či je to ta správna cesta..či by pomohlo odstavenie aby lepšie papal

Ďakujem

Dobrý deň,

napriek tomu, že máte pocit, že zje synček málo má krásnu váhu aj výšku. Žiadny náznak neprospievania.

Dojčenie by som neprerušovala, myslím že je skôr nenutritívneho charakteru (v noci sa upokojuje). Ak Vás už vyčerpáva a chcete ukončiť, tak postupne, skúsiť ponúknuť v noci vodu, prípadne ho ponosiť, u hladkať a tak znížiť dávky. Ale z Vašej správy sa mi nezdá že by ste chceli ukončovať dojčenie, skôr hľadáte cestu ako zvýšiť príjem jedla.

Inak ako ponúkaním, trpezlivosťou a rešpektovaním apetítu synčeka to nepôjde. Vyvíja sa výborne, takže jeho kalorický príjem mu nateraz úplne stačí. Sú deti, ktoré jedia pomenej, sú deti, ktoré zjedia všetko, čo vidia.

Ak sa pýtate ako by malo jest 19 mesačné dieťa? Malo by mať pestrú stravu, 3 hlavné chody, 2 menšie. V rámci dňa 2 porcie ovocia, zeleniny, na obed striedať rôzne druhy mäsa s prílohami, rybu, strukoviny. Mať mliečne porcie okolo 300 ml denne a vypiť dostatok čistej vody.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička