Je lepší prirodzený pôrod alebo sekcia, keď je dieťa otočené koncom panvovým?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

som v 37. týždni a včera som bola na poradni v nemocnici. Dieťatko (pravdepodobne dievča) je PPKP, postavenie II, má 2 746 - 2 920 g, bránka otvorená na prst. Doktorka povedala, že pokiaľ nebude mať okolo 4 kg, pôrod bude normálny.

Prvý syn sa narodil 10 dní pred TP, 3 630 g, 52 cm. Pôrod bol síce rýchly, no ťažký. Syn sa narodil s novorodeneckou modrinou, celý fialový, mal potom kvôli tomu ťažkú žltačku. Ja som sa po pôrode trápila so symfyzeolýzou.

Posledné týždne opäť pociťujem bolesti panvy, zrejme to ani tentokrát nebude bez problémov.

Priznám sa, že mám veľký strach rodiť prirodzene, pokiaľ sa dieťatko neotočí do polohy hlavičkou. Bojím sa komplikácii, kedže mám problémy s panvou. V našej pôrodnici je veľmi veľa mladých pôrodníkov, ktorí ešte nemôžu mať dosť skúseností s takýmto pôrodom.

Je lepšie pokúsiť sa vybaviť si sekciu, ak dieťa zostane v polohe KP?

Sú väčšie riziká u sekcie ako pri prirodzenom pôrode KP?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je možné, tak ako pre Vás, tak pre dieťa je lepšie vaginálny pôrod. Štúdia z posledných rokov jasne uvádzajú zdravotné benefity detí, ktoré prejdú prirodzeným pôrodom.
Pri polohe koncom panvovým sú dve možnosti.

Ak sú splnené podmienky, tak sa dá porodiť spontánne aj koniec panvový. Patrí medzi ne, správna poloha plodu, optimálny váhový odhad a v neposední rade skúsený pôrodník.
Ďalšou možnosťou je obrat plodu vonkajšími hmatmi. Pri tomto výkone sa lekár snaží cez brucho dieťa otočiť do polohy hlavičkou. Opäť pri splnení podmienok, ide o bezpečnú metódu s asi 50% úspešnosťou.

Pôrod koncom panvovým je bezpečný. Ste druhorodička, váhový odhad vášho bábätka je ideálny.

Ak Vám umožnia vo Vašej pôrodnici prirodzený pôrod, určite to stojí za zváženie. Je to pre Vás a hlavne pre bábätko lepšie.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com