Prečo som pri pôrode skoro nič necítila?

Zodpovedané
8. sep 2021

Dobrý deň,

prvé dieťa som rodila v 38+3 prirodzene bez epidurálu. Iba raz mi asi hodinu pred pôrodom pichli Buscopan. Od cca 8. hodiny ráno do cca 10. hodiny som mala nepravidelné kontrakcie, ktoré mi na CTG prístroji neukazovalo.

Ani len jemný kopček na grafe nebol. Následne som išla do sprchy, kde mi kontrakcie prestali. Pol hodinu predtým som bola otvorená na 5 cm. Po sprche som si sadla na stoličku a začala mi vo veľkom tiecť plodová voda (dovtedy odtekala len po kúskoch).

Následne som si ľahla na posteľ, prišli veľmi silné kontrakcie a začala som rodiť. Pri pôrode som vôbec necítila tlak na konečník a ani nutkanie tlačiť. Necítila som ako dieťa ide von. Cítila som len bolesť, asi z kontrakcií. Celkové tlačenie trvalo cca 20 minút.

Teraz ma čaká druhý pôrod a dopredu mám paniku. Bojím sa, že nebudem vedieť kedy rodím a porodím niekde doma. Resp. na ceste do pôrodnice.

Stále pátram po dôvode, prečo ma zradilo moje telo a nevedela som, že už rodím.

Je niečo, čo by som mohla dopredu urobiť, aby som mala normálny pôrod?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčin môže byť viac. Najväčšiu rolu asi hrá prah bolesti, ktorý je u každej ženy individuálny.
Čo sa týka vnímania kontrakcií, tak podľa popisu ste ich normálne cítila. To, že graf nepísal žiadne kopčeky, je úplne bežné. Je to veľmi nepresné a kontrakcie by sa podľa monitoru vôbec nemali hodnotiť.

Bohužiaľ, vo veľkej časti pôrodníc je dôležitejšie čo píše graf (často personál presviedča rodiacu ženu, že nerodí, pretože graf nepíše kopčeky), než to, čo cíti žena a to ako reálne pôrod postupuje.

Druhá fáza pôrodu u Vás bola rýchlejšia. To nemáte žiadnu možnosť ovplyvniť. Je bežné, že po odtoku plodovej vody sú kontrakcie silné a pôrod sa zrýchli.

Ďalší pôrod môže byť úplne iný. I napriek tomu by som Vám odporúčala ísť do pôrodnice už na začiatku kontrakcií, aby ste nebola v strese.

Vaše telo Vás nezradilo. Naopak, mali ste pravdepodobne pekný pôrod, po ktorom väčšina žien túži 🙂

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com