Prečo priberám napriek normálnemu stravovaniu?
ZodpovedanéDnes o 10:57
Dobrý deň,
trápim sa s mojou váhou. Neprejedám sa, jem podľa mňa normálne a podobne ako ľudia okolo mňa, no aj tak priberám. Oni si často dajú rovnaké jedlo, sladké alebo väčšie porcie a váha sa im nehýbe, zatiaľ čo ja mám pocit, že sa na mne odrazí všetko. Mám 43 rokov.
Môže byť za tým metabolizmus, hormóny alebo nejaký zdravotný problém?
Ďakujem.
Dobrý deň,
rozumiem Vašej frustrácii. Veľa ľudí má pocit, že jedia podobne, ako ich okolie, no napriek tomu priberajú. V praxi však býva príčina kombinácia rôznych faktorov.
Určite je vhodné absolvovať preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, ktorý urobí laboratórne testy a podľa výsledkov Vás odošle na ďalšie špecializované vyšetrenia a samozrejme aj u gynekológa.
Ak máte pocit, že priberáte aj napriek primeranému stravovaniu, odporúčala by som Vám viesť si aspoň 1-2 týždne podrobný stravovací denník, absolvovať InBody meranie, kde sa dozviete okrem iného aj hodnoty bazálneho metabolizmu a porovnať množstvo energie, ktoré príjímate s tým, ktoré naozaj potrebujete.
Samozrejme treba tam zohľadniť aj fyzickú aktivitu.
Často zohrávajú úlohu pri priberaní aj menej nápadné faktory ako sú: sladené nápoje , stres, nekvalitný spánok, nedostatočná hydratácia, niektoré lieky ....
Ak lekár vylúči organickú príčinu, bolo by vhodné vyhľadať výživového poradcu, ktorý sa pozrie na Váš stravovací denník a navrhne vhodnú zmenu jedálnička presne pre Vás.
Prajem všetko dobré
MUDr. Viktória Fox
IG: doktorka_viki
Poradňa dáva všeobecné informácie a orientáciu - nenahrádza lekárske vyšetrenie, nestanovuje diagnózu a nepredpisuje lieky na diaľku. Ak vaša situácia potrebuje vyšetrenie alebo liečbu, poradňa vám povie, na ktorého z odborníkovi sa obrátiť.