Ako sa zbavím strachu, že znovu potratím?

Zodpovedané
30. máj 2021

Dobrý deň,

som po dvoch potratoch. Príčinu prvého potratu doktori nevedia. Príčinou druhého bola chromozómova chyba. Jedno dieťatko už mám a som znovu tehotná.

Ako sa zbavím strachu, že sa to znovu zopakuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za dôveru, s ktorou sa na mňa obraciate. Veľmi ma mrzí, že ste prežili opakovanú stratu.

Je prirodzené, že sa bojíte o osud nového tehotenstva. Ale strach naozaj bábätku neprospieva. Je pre neho skôr dôležitá psychická pohoda mamičky. Viem, že sa to ľahko povie a horšie robí.

Prvý krok k zlepšeniu ste už urobili, pretože si svoje obavy uvedomujete. Môžete s nimi teda začať pracovať. Skúste sa na situáciu pozrieť z odstupom a spýtať sa sama seba, čo sa zmení, resp. zlepší, keď sa budete báť a keď si budete v predstavách opakovať predchádzajúcej neúspechy. A keď prežijete niekoľko mesiacov v neustálom strachu. Čo asi bude v tú chvíľu vaše bábätko cítiť? Akú budete mať náladu vy a čo sa tým pádom prenesie na bábätko?

Skúste každý deň vedome prežívať radosť z toho, že k vám bábätko prišlo. Že sa na neho môžete tešiť a plánovať si spoločnú budúcnosť. Posielať mu do bruška lásku a naučiť sa s ním komunikovať, urobiť si spoločné pekné chvíľky počas dňa, treba pri počúvaní vašej obľúbenej hudby alebo počas prechádzky do prírody. Môžete skúsiť aj rôzne relaxačné techniky alebo vizualizácie. Keď budete chcieť konkrétne odporúčania, ozvite sa mi na e-mail.

Nezabudnite na to, že vy sama ste tá, ktorá dokáže ovplyvniť, ako svoje tehotenstvo prežijete. Aj napriek bolestnej skúsenosti nemusíte byť v úlohe obete, ale naopak v úlohe tvorcu. Vy máte tú moc a silu myslieť pozitívne, užívať si spoločný čas s bábätkom a vytvárať tak svojou novou realitu.

Každé tehotenstvo je iné, a preto vám posielam vieru a nádej v to, že čoskoro budete mať pri sebe zdravé bábätko 💗

Kamila
tvoja sprievodkyňa na ceste po strate bábätka
autorka projektu Keď smrť predchádza zrodenie

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz