Mám strach, že sa mimomaternicové tehotenstvo zopakuje. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
30. jún 2021

Dobrý deň,

mala som mimomaternicové tehotesnstvo a mám strach, že sa to zopakuje. Závidím ženám, ktoré si nájdu na teste dve čiarky. Som neschopná a nenávidím svoje telo.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma vaša strata a verím, že je to pre vás psychicky náročné.

Strach je prirodzená reakcia nášho tela. Na druhej strane nie je moc užitočná. Prvým krokom k zlepšeniu je uvedomiť si svoje obavy, pretože potom s nimi môžete začať pracovať. Skúsiť sa na situáciu pozrieť z odstupu a spýtať sa sama seba, čo sa zmení alebo zlepší, keď sa budem báť. Keď si budem v predstavách opakovať predchádzajúcej neúspechy. Keď prežijem niekoľko mesiacov v neustálom strachu.

Jedna z možných ciest je urobiť to naopak. Skúsiť každý deň vedome prežívať vďačnosť za to, že tu som a môžem sa tešiť na budúce príchod bábätka. Až nastane ten správny čas. Pretože nezabudnite na to, že vy sama ste tá, kto dokáže ovplyvniť, ako svoje ďalšie tehotenstvo prežijete. Aj napriek bolestnej skúsenosti nemusíte zostať v úlohe obete, ale naopak sa môžete preniesť do role tvorcu svojej vlastnej šťastnej budúcnosti. Vy máme tú moc a silu myslieť pozitívne, tešiť sa na spoločný čas s bábätkom a vytvárať tak svoju novú realitu.

A závisť? Poviem vám, ako to s ňou robím ja. Ak sa do takej situácie dostanem, zamýšľam sa nad tým, čo presne mi na tom vadí. Prečo sa takto cítim? Je niečo, čo môžem ovplyvniť alebo zmeniť? Dokážem ostatným to šťastie priať?

Som k sebe láskavá a dovolím si pocity závisti prežiť. Cudzie tehotenstvo mi pripomína moju stratu a je v poriadku, že ma to mrzí. Potom si ale poviem, čo mi to prinesie, keď budem v tejto emóciu zostávať. Mám totiž možnosť sa rozhodnúť a nechať ju odísť. Prečo si sťažovať aj tak neľahkú cestu a zotrvávať v negatívnych emóciách dlhšie, než je potreba?

A tak sa postupne učím priať ostatným ich šťastie. Oni zase môžu mať iné starosti, ktoré na prvý pohľad nie sú vidieť.

No a v neposlednom rade, skúste sa zamyslieť nad tým, či si bábätko bude chcieť vybrať za mamičku ženu, ktorá "nenávidí" svoje telo a myslia si, že je "neschopná". Keby ste bola duša bábätka vy, chcelo by sa vám prísť do tela ženy, ktorá je so sebou nespokojná?

Vaša hodnota ako človeka, ženy, mamičky nie je o nič menšia preto, že ste prežila mimomaternicové tehotenstvo. Ste hodná lásky, vaše telo si zaslúži úctu. Nie je zlé a ani rozbité. Keď mu uveríte, ono ďalšie tehotenstvo zvládne. Vaša psychická pohoda je moc dôležitá pre to, aby ste znova otehotnela. Z toho čo ste písala nevyplýva, ako je to dlho, čo ste o bábätko prišla. Neponáhľajte na seba, prejdite trúchlením pre vaše dieťatko a potom sa postupne môžete snažiť o ďalšie bábätko.

Príčiny mimomaternicového tehotenstva môžu byť rôzne. Neužívali ste pred otehotnením hormonálnu antikoncepciu?
Chcela by som vás podporiť, aby ste si začala sledovať cyklus podľa symptotermálnej metódy, aby ste zistila, či je zdravý. Zvýšite si tak sebavedomie, keď budete vedieť, že ovulujete a váš cyklus je dostatočne dlhý na to, aby sa bábätko mohlo uhniezdiť.

Keby ste chcela viac informácií o tejto metóde, ozvite sa mi na e-mail.

Veľa šťastia a sily do ďalších dní,

Kamila
tvoja sprievodkyňa na ceste po strate bábätka
autorka projektu Keď smrť predchádza zrodenie

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz