Ako sa zbavím strachu z ďalšieho tehotenstva po treťom potrate?

Zodpovedané
5. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mala som dva potraty v 5. týždni bez čistenia a dnes som v 9. týždni a srdiečko nebije. Úplne som prestala veriť, že sa nám to ešte podarí.

Ako sa zbavím strachu z ďalšieho tehotenstva?

Lekár mi povedal, že nech si rozmyslím, že dva týždne počkám a začne krvácať, alebo či pôjdem na kyret.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku a je mi ľúto, že sa Vám dejú opakované straty. To je pre psychiku ženy veľmi náročné. Takže chápem, že sa cítite zle a máte strach. Nepíšete veľa detailov k vašej konkrétnej situácii.
Napíšem teda skôr všeobecne čo ma napadá ohľadom strachu a dôvere úspešného otehotnenia.

Najprv si doprajte čas. Teraz ste prišli o bábätko, ktoré ste milovala a na ktoré ste sa tešila. Pomôže Vám pre neho trúchliť, prejsť si všetkými možnými pocitmi, ktoré k tomu patria. Smútok, zlosť, beznádej, strach z budúcnosti, letargia. Nesnažte sa rovno myslieť na nové tehotenstvo. Aj Vaše telo sa potrebuje zotaviť, doprajte si vedomý čas pre seba. Ideálne celé šestonedelie.

Niekedy sa môže stať, že na naše telo ponáhľame a dáme mu jasnú požiadavku - dieťa, ale nevytvoríme k tomu vhodné podmienky. Stres, zlá strava + nedostatok vitamínov a minerálov, kolotoč povinností, z ktorého nevieme vystúpiť a dostatočne relaxovať. Na bábätko sa tešiť a želať si ho, nie ho "vyrábať".

Tiež mám občas obdobie, kedy je túžba po ďalšom bábätku a novom tehotenstve silná. A potom veľké sklamanie z toho, že prišla menštruácia. Trvá mi potom dlhšiu dobu, než sa zase psychicky zdvihnem. Preto sa mi skôr osvedčilo, nechávať všetkému voľný priebeh a sústrediť sa na veci, ktoré mi robia radosť.

Nestavať bábätko ako svoj hlavný zmysel života. Dôverovať tomu, že na Vás zdravé bábätko čaká a v správny čas k vám príde. Ak stratíte nádej, nie je moc pravdepodobné, že by sa to nakoniec podarilo.

Skúste na nejakú dobu byť v myšlienkach s Vašimi anjelikmi a objavovať, čo Vám prišli povedať. Trebárs je tu nejaká zmena, ktorú máte urobiť a ktorú ešte nevidíte. Prajem vám v tom procese veľa šťastia.

Možno by Vám pomohlo počuť príbeh ženy, ktorá má za sebou už päť mĺkvych tehotenstva. Ak budete chcieť, môžem Vás prepojiť. Stačí sa mi ozvať na e-mail.

A ešte by som vás rada podporila v tom, aby ste si vy sama vybrala spôsob, akým vaše bábätko odíde z vášho tela. Na internete sa dajú dohľadať informácie, ako bezpečne prejsť samovoľným potratom, čo je potreba strážiť. Je možné požiadať o podporu dulu, ktorá by Vás týmto procesom sprevádzala. Ak si vyberiete kyretáž, je to tiež v poriadku. Keď by ste k rozhodovaniu potrebovala viac informácií, môžete sa na mňa tiež obrátiť.

S prianím veľa síl

Kamila
tvoja sprievodkyňa na ceste po strate bábätka
autorka projektu Keď smrť predchádza zrodenie

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz