Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

7 ročná dvojička je výbušná a agresívna. Ako jej môžem pomôcť?

Zodpovedané
9. aug 2019

Dobrý deň,

mám 7 ročné dvojičky dievčatka. Jedna z nich má vrodený hydrocefalus a lieči sa na epilepsiu.

V poslednej dobe je dosť výbušná, agresívna a uplakaná. Dosť často robí sestre zle. Keď nie je tak ako ona chce, alebo sa jej v niečom oponuje, tak začne zuúri a biť sestru.

Dnes dokonca hádzala vonku do chlapcov kamienky. Tí ju potom sotili a povedali, že je psychopat. Nemyslím si, ale že to bolo schválne. Ona proste niekedy robí veci a neuvedomuje si to.

Môže ísť o nejakú psychickú poruchu?

V septembri nastupujú do prvého ročníka.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

treba pracovať s emóciami. Je prirodzené, že keď nie čo nie je tak, ako si ona želá, tak je nespokojná. Treba jej emócie priznať a odzrkadliť. Hneváš sa. Chcela si to inak. Chceš to čo má tvoja sestra.

Zároveň však treba dať hranicu. Hneváš sa na ňu a tak ju chceš udrieť. Ľudia však nie sú na bitie. Môžeš udierať do vankúša.
Kľudne môžete vstúpiť aj medzi ne a dať tak fyzickú hranicu. Nedávajte ani jednej za pravdu, mnohokrát nevieme čo vyhroteniu konfliktu predchádzalo.
Treba pracovať s tým, čo vidíte. Vidím, že sa tu niečo deje. Tuším ju udieraš. Asi máš na ňu zlosť.

Tiež s tými kamienkami treba dať hranicu, vysvetliť, pátrať po emócii.

Deti vždy majú na svoje správanie dôvod, z niečoho to pramení. Ťažko povedať z čoho. Žiarlivosť, nejaké obdobie, poprípade nejaká iná potreba. Skúste komunikovať rešpektujúco, prijímajte ju aj s jej prejavmi, buďte empatický, vytvárajte bezpečné prostredie.

Odporučila by som tiež navštíviť psychológa, môže to prameniť aj z niečoho čo si nesie so svojimi diagnózami. Mnoho detí s diagnózami sa cíti iné a je dobré aspoň preventívne navštíviť psychológa, aby to nebrali ako stigmu, ale naučili sa vidieť svoju hodnotu.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com