Ako prinútim 10 a 15 ročného syna, aby nosili prilby na bicykel?

Zodpovedané
20. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 15 a 10 ročného syna. Problém je, že sa chodia bicyklovať a nechcú nosiť prilby. Starší syn hovorí, že prilba ho tlačí a je trápne ju nosiť. Na bicykli chodia do školy, ku kámošom.

Ako ich prinútim, aby nosili prilby na bicykel?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že dbáte na bezpečnosť vašich synov.
Nosenie prilby patrí medzi tzv. oprávnené požiadavky. Je to teda niečo, čo žiadať môžete, mali by ste a mali by ste na tom trvať.
Je to vec nastavenia hraníc.

Nejde tu o nútenie, ale komunikovanie požiadavky, nastavenie hranice a pravidla.
Buď si môžete ako rodina nastaviť pravidlo, že na bicykel chodíme s nasadenou prilbou. Vtedy je to záväzné pre všetkých členov, všetci to dodržiavajú a keď idú synovia na bicykel, môžete to vyžadovať a odvolať sa na pravidlá.

Tiež môžete nastaviť hranicu. Vidím, že nechcete mať prilbu. Prilba sa vám zdá nepohodlná, trápna. Najradšej by ste ju nemali.
Na bicykli však prilbu treba mať.
Môžete byť bez nej keď nebudete na bicykli.

Ak nezaberie, môžete im dať na výber. Bu'd sa rozhodnete si prilbu dať a teda sa rozhodnete ísť na bicykli, alebo sa rozhodnete prilbu si nedať a teda sa rozhodnete dnes na bicykli neísť.

Dôležité je hranicu, či pravidlo udržať. Je to v zodpovednosti rodiča, aby ukázal kde je tá hranica a aby ju nastavil.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com