Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako prebieha genetické vyšetrenie, keď lekár našiel chybu pri prietoku pupočníkovej šnúry?

Zodpovedané
21. aug 2021

Dobrý deň,

som v 18. týždni a ide o druhé tehotenstvo. Dnes mi doktor povedal, že to bude dievčatko. Doktor kontroloval znova prietok pupočníkovej cievy a ak som to dobre pochopila, tak majú byť dva. Mne našiel len jeden a poslal ma na genetické vyšetrenie.

Prvé tehotenstvo som mala bez problémov.

Ako bude prebiehať genetické vyšetrenie?

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pupočník má obsahovať dve tepny a jednu cievu. Stáva sa však, že niekedy obsahuje len jednu tepnu. Toto sa stáva v približne jednom zo 100 tehotenstiev.

Môže byť prítomné z dôvodu, že má dieťatko nejakú vývojovú vadu alebo to môže byť len izolovaný prípad, kedy nie sú prítomné žiadne zmeny na plode. Preto sa pre istotu odporúčajú genetické vyšetrenia, v tomto prípade by šlo pravdepodobne o odber plodovej vody.

Je to na Vás či sa rozhodnete amniocentézu podstúpiť. Je to síce invazívna metóda avšak podľa najnovších štúdií je naozaj riziko potratu s ňou spojené veľmi nízke až zanedbateľné (0,11% až 0%).

Pri samostatnom náleze bez prítomností genetických zmien alebo vrodených vývojových vád je tu stále zvýšené riziko tehotenských problémov - či už placenta praevia, predčasný pôrod alebo napríklad aj spomalenie rastu dieťatka.

Držím palce, aby všetko dobre dopadlo.

Prajem pekný večer


MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko