Môže amniocentéza neodhaliť nízku hodnotu PAPP?

Zodpovedané
23. mar 2022

Dobrý deň,

absolvovala som amniocentézu po neinformatívnom výsledku Trisomy testov - nízke dna plodu v krvi a po pozitívnom screeningu v druhom trimestri.
Amnio našťastie dopadla negatívn.

Prečo mi v krvi vyšla nízka hodnota PAPP 0,29?

Môže to mat inú príčinu, ktorú amniocentéza neodhalí?

Alebo je ten výsledok na základe porovnaní a štatistík?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže amniocentéza sa vykonáva primárne za účelom získania buniek pre genetické vyšetrenia, tak je možné, že nezistí pôvod nižšej hladiny PAPP-A. Jedná sa o hormón, ktorý je produkovaný placentou.

Dôvody prečo je hodnota nižšia môžu súvisieť s nižšou veľkosťou placenty (alebo zlým odhadom termínu pôrodu). Taktiež aj s rizikom vzniku pre-eklampsie a vyššieho krvného tlaku ale aj zvýšené riziko predčasného pôrodu.

V určitých prípadoch sa na prevenciu preeklampsie podáva tehotným ženám Aspirin. Je však možné, že je to len jednoduchá výchylka zo štatistiky.

Držím palce, že všetko s tehotenstvom dopadne dobre.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko