Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Musia byť siamské dvojčatá rovnakého pohlavia?

Zodpovedané
27. nov 2021

Dobrý deň,

včera sme sledovali seriál "Nemocnica". Prekvapilo ma, že v príbehu mladá mamička porodila zrastené dvojčatá - chlapca a dievčatko.

Je to možné?

Myslela som, že siamské dvojčatá musia byť rovnakého pohlavia.

Ďakujem

Dobrý deň,

je to naozaj zaujímavý prípad. Aj keď osobne nepozerám Nemocnicu viem, že tam bolo opakovane odprezentovaných viacero medicínsky nesprávnych situácií.

V drvivej väčšine prípadov sú siamské, zrastené dvojčatá monozygotné, a preto sú rovnakého pohlavia. Bol však publikovaný prípad kedy sa jednalo o dvojičky, ktoré boli fenotypovo (výzorovo) odlišné. Jedno bolo dievčatko, druhé chlapec (mali vonkajšie pohlavné znaky reprezentujúce dané pohlavie) avšak mikroskopová analýza poukázala na to, že obe dvojičky majú vajíčka a aj genotyp bol XX. T.j. jednalo sa o dve dievčatká.

Bol tiež publikovaný prípad v Indii, kde boli vraj trupom zrastené deti potenciálne rôzneho pohlavia, avšak mali len jeden genitál - dievčenský. Avšak sa neviem dopátrať k tomu, že čo sa s nimi nakoniec stalo a či bolo naozaj potvrdené, že to bol chlapec a dievča. Úprimne si pri dostupnej literatúre nemyslím, že sa jednalo o deti rôzneho pohlavia. Maximálne ako v prípade spomínanom vyššie, že výzorovo mohli pôsobiť odlišne, mať znaky oboch pohlaví avšak geno-typovo to boli len deti jedného pohlavia.

V biológii však nie je nič nemožné. Mohlo by sa vo veľmi výnimočnom prípade stať napríklad to, že by bolo vajíčko oplodnené rôznymi spermiami a zároveň by sa stala chyba vo vyvíjajucom sa embryu, že by sa čiastočne oddelilo a vznikli by dvojičky, ktoré by boli rôzneho pohlavia ale spojené. Je to však veľmi nepravdepodobný scénar.

Prajem pekný deň


MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko