Aká liečba zápalu priedušiek v tehotenstve je najvhodnejšia?

Zodpovedané
13. jún 2019

Dobrý deň,

som v druhom trimestri a chytila som zápal priedušiek.

Aká liečba je najefektívnejšia a najvhodnejšia v tehotenstve?

Čo by ste mi odporučili na čo najrýchlejšie vyliečenie?

Rada by som sa vyhla antibiotikám a liekom, ktoré by mohli bábätku ublížiť bábätku.

Ďakujem

Dobrý deň,

antibiotická liečba je indikovaná vtedy, ak ide o baktériový zápal. Teda malo by byť realizované CRP vyšetrenie.

Zápal priedušiek je sprevádzaný kašľom. V prípade vlhkého kašľa môžete používať preparáty s obsahom skorocelu.

V druhom a treťom trimestri sa môžu podávať sirupy s obsahom ambroxolu a guajfenezínu, avšak po zvážení prínosov a rizík. Vhodné je užívanie vitamínu C.

V prípade suchého kašľa sa v druhom a treťom trimestri odporúčajú preparáty s butamirátom (Stoptussin). Taktiež treba zvážiť risk a benefit.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková