Ako zabrániť úniku moču?

Zodpovedané
1. mar 2023

Dobrý deň,

mám 36 rokov a po 3 pôrodoch za 4 roky sa mi objavil únik moču. Pravdepodobne som podcenila cviky na posilnenie panvového dna po pôrodoch. Problém mám len pri námahe, ako je skákanie či pri kašli, prípadne, ak dlhšie zadržiavam moč, napríklad vonku na prechádzke.

Je možné to ešte zvrátiť nejakými cvikmi?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri tomto probléme by ste mali, tak ako spomínate, začať posilňovať panvové dno - tzv. Kegelovými cvikmi.

Uvedené cviky posilňujú svalstvo panvového dna, udržia elasticitu svalov močového mechúra a zmierňujú riziko úniku moču pri inkontinencii.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková