Čo môžem urobiť na zníženie lipoproteínu?

Zodpovedané
23. júl 2020

Dobrý deň,

na hematológii mi zistili vysoký lipoproteín (a). Výsledok bol 900 mg/l. Ostatné výsledky mám ukážkové. Brala som 4 mesiace Sortis 2x 1tab. Ale priznám, že posledný mesiac som zabúdala.

Teraz som bola na krv a vraj sa znížil, ale stále je vysoký tak beriem lieky ďalej.

Čo môžem ešte urobiť pre zníženie do normálu?

Ďakujem

Dobrý deň,

lipoproteín je zložka lipidov (tukov) v tele a pri zvýšených hodnotách lipidov sa odporúča diéta s obmedzením tukov.

Ak Vám boli predpísané lieky, tak pravdepodobne by ste ich mali užívať dlhodobo a každý deň. Čo sa týka diéty, tak na internete nájdete množstvo článkov ohľadom stravovania pri zvýšených lipidoch.

Okrem toho je dôležitá aj pohybová aktivita.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková