Čo spôsobuje vznik podkožného akné?

Zodpovedané
21. okt 2021

Dobrý deň,

poslednú dobu sa mi tvoria podkožné pupáčiky. Dlhé roky som mala problém so zápalovým akné. Pomohla mi liečba Isotretinoinom (ukončená pred 3 rokmi).
Ostali mi po akné jazvy, ktoré si chcem dať liečiť laserom alebo mezo. No teraz asi 3 mesiace dozadu sa mi začalo toto strašne rozširovať a neviem sa toho zbaviť. Najprv to bolo len na brade, ale teraz sa mi to rozšírilo na obe čeluste a na obidve strany krku. Nosenie rúška to len zhoršilo. Keď mi vznikol tento problém, založila som si pleťovú rutinu, no absolútne žiadna zmena.

Ku kožnej lekárke plánujem ísť v blízkej dobe. Dlhodobo riešim aj problém s nízkou hmotnosťou, ale výsledky krvi od všeobecného lekára boli všetky v norme, vitamíny, aj štítna žľaza.

Môže byť príčinou porucha trávenia?

Môžem mať celiakiu?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyrážky v tejto oblasti môže spôsobiť infekcia na žalúdku, ktorú spôsobuje Helikobakter pylori. Bolo by vhodné vyšetriť stolicu na Helikobaktera ešte predtým ako pôjdete na kožné.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková