Dá sa štítna žľaza nahmatať?

Zodpovedané
19. sep 2021

Dobrý deň,

nám 26 rokov a počas puberty som sa liečila na zvýšenú funkciu štítnej žľazy. Počas tehotenstva ma lekárka liečila znova ale po pôrode sa mi to znova upravilo. Na kontrole som bola naposledy v máji.

Nikdy som si žľazu nehmatala a neriešila som to. Až teraz som si ju prehmatávala a našla som si pod ohryzkom miesto, podobne tvrdé ako ohryzok. Mám pocit že som ho predtým nemala, ale neviem, možno áno len som o tom nevedela.

Dá sa štítna žľaza nahmatať?

Ak áno, tak ako tvrdé miesto v strede krku pod ohryzkom?

Nemám žiadne hrčky a ani uzliny. Len si hmatám niečo tvrdé pod ohryzkom. Príde mi to ako miesto, ktoré spája oba laloky.

Je to v poriadku, alebo to mám riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

štítna žľaza sa vyšetruje pomocou pohmatu. Ak je zväčšená, tak sa dá nahmatať.

To, čo popisujete, že cítite niečo tvrdé ako ohryzok je možno skôr prstencovitá chrupka, ktorá sa nachádza pod ohryzkom. Nemyslím si, že pôjde o nejaké ochorenie štítnej žľazy.

Dôležité je, aby Vám štítnu žľazu prehmatal Váš lekár, keďže ja len usudzujem o čo môže ísť.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková