Je pokles krvných doštičiek na konci tehotenstva nebezpečný?

Zodpovedané
6. nov 2018

Dobrý deň,

prosim Vás je thrombocytopenia (pokles krvných doštičiek na konci tehotenstva) veľmi nebezpecná?
V prvom tehotenstve u mňa klesli na hodnotu 80.
Myslíte, že sa môže niečo stať pri ešte nižšej hodnote? A aký pôrod sa vtedy indikuje?

Ďakujem pekne za odpovede

Dobrý deň,

pokles krvných doštičiek v treťom trimestri a na konci tehotenstva je pomerne častým nálezom. Existuje mnoho príčin poklesu trombocytov, najčastejšia je tzv. gestačná trombocytopénia, ide o benígny nález.
K závažnejším príčinám trombocytopénie patrí napr. imunitne navodená trombocytopénia, preeklampsia, HELLP syndróm, a ďalšie iné.

Pri nízkej hladine krvných doštičiek je zvýšené riziko krvácania a malo by sa zrealizovať hematologické vyšetrenie. Hematológ podľa výsledkov zhodnotí o aký typ trombocytopénie ide, navrhne liečbu, a v spolupráci s gynekológom sa dohodnú na liečbe počas pôrodu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková