Je rozdiel mať ureaplazmy v moči a ureaplazmy v pošve?

Zodpovedané
13. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som poradiť ohľadom problematiky ureaplaziem a iných malých mikroorganizmov. Bola som u obvodnej lekárky s problémom pri močení, bolelo ma po vymočení a nutkaní na močenie. Lekárka mi predpísala Biseptol, ale po 4 dňoch som necítila zlepšenie, zmenila mi lieky na Ciphin. Užila som celé balenie na 5 dní po 2 tablety denne. Následne som volala lekárke, že si chcem dať vziať moč na kultiváciu, necítila som sa stále v poriadku. Bola som aj na gynekológii či problém nie je tam. Lekárka mi urobila výter z pošvy na kultiváciu. LBC cytológiu mi brala v septembri aj na ureaplazmy, mykoplazmy, chlamýdie a HPV, výsledok bol negatívny. Vtedy som mala tiež problémy s močením, užila som Monural na jedno použitie a to zabralo. Ale akoby sa to vrátilo a zhoršilo. Čakám na výsledky z kultivácie moču aj z gynekológie.

Je rozdiel mať ureaplazmy v moči a ureaplazmy v pošve?

Viem, že kultivácia moču to asi neukáže.

Je možné, že mám iba ureaplazmy v močovom ústrojenstve a nie v pošve, ktoré by zapríčinili tieto problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby sa zistili ureaplazmy v moči, tak je potrebné urobiť ster z močovej rúry, v moči nemusí byť vždy záchyt infekcie. Ak nebol vyšetrený moč na kultiváciu, tak je to potrebné doplniť pred nasadením antibiotík. Môžete a nemusíte mať súčasne aj ureaplazmy v moči a v pošve, je preto vhodné doplniť ster z močovej rúry, zvyčajne sa to robí cestou urológa.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková