Je šanca získať invalidný dôchodok s Huntingtonovou chorobou?

Zodpovedané
9. sep 2020

Dobrý deň,

manželovi bola vo februári 2020 diagnostikovaná Huntingtonova choroba. Nikto v rodine pred ním to nemal. Psychiatrička si to všimla len na základe príznakov a poslala ho na genetické vyšetrenie. Tam sa to potvrdilo.

Manžel má 39 rokov a veľa rokov ho vyhadzovali z každej práce. Vystriedal asi 30 zamestnaní. Minulý rok ho dokonca nechceli pustiť ani na pohovor, že je opitý. Dali mu fúkať a nič nenafúkal.

Už viac ako rok je doma bez príjmu. Hocikedy spadne, má mimovoľné pohyby na tele. Nikam nechodí. Máva výkyvy nálad, všetko sa zhoršuje.

7.6.2020 som bola na sociálnej poisťovni podať tlačivo na invalidný dôchodok. Zatiaľ žiadna odpoveď.

Má manžel nárok na invalidný dôchodok s uvedenou diagnózou?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží to od toho, akú formu ochorenia má, pri ťažkej forme je percentuálne rozmedzie poklesu zárobkovej činnosti 50-80%.

Na čiastočný invalidný dôchodok potrebuje minimálne 45%. Pri stredne ťažkej forme sa dá získať 30-45%.

Odpoveď Vám neprišla pravdepodobne kvôli Covid pandémii, ale určite sa Vám ozvú.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková