Mala by som brať tabletky na krvný tlak?

Zodpovedané
1. feb 2022

Dobrý deň,

od začiatku tehotenstva ma trápi vyšší krvný tlak (120-130/80-85). Tak to aj bolo pred tehotenstvom. Ide o moje prvé bábätko (30tt), tak som dosť vystresovaná. Sledujem sa, aby bolo všetko v poriadku s bábätkom.

Nedávno mi zistili tehotenskú cukrovku (hodnota 2 hod po OGTT 8,6). Dodržujem diétu a cukrovku sa podarilo udržať v norme. Bola som oboznámená, že tehotenská cukrovka ide ruka v ruke s preeklampsiou. Zatiaľ nepociťujem žiadne ťažkosti - ani bielkoviny v moči nemám, ani vyšší tlak ani opuchy.

Hrozí mi preeklampsia?

Ako by som si mohla znížiť tlak?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše hodnoty krvného tlaku sú ešte v poriadku. Na zníženie krvného tlaku sa v tehotenstve podáva ako prvé Magnézium. Liečba je zvyčajne indikovaná ak je krvný tlak nad 140/90.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková