Mám sa zmieriť s tým, že budem mať opakované zápaly močových ciest celý život?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

už pár mesiacov mám problém s občasnou veľmi silnou bolesťou podbruška na jednej strane, ku ktorej sa pridružila bolesť krížov. Bolesť sa znenazdajky objaví, rovnako tak odíde a stále dookola. Zároveň pociťujem neskutočnú únavu.

U všeobecného lekára mi bola odobratá krv, aj na zápal, výsledky sú v poriadku. V moči mi však zistili krv a baktériu E.coli, lekár mi predpísal antibiotiká. Močenie u mňa prebieha bez problémov, nič ma nereže, nepáli, aj keď z času na čas mám pár minút pocit (mimo močenia), že pociťujem jemné rezanie, ktoré však po pár minútach pominie. Vráti sa jednorazovo na pár minút o deň, dva. Toto rezanie si všímam už niekoľko mesiacov medzi dvoma menštruáciami. Tieto stavy trvajú pár dní, pominú a o mesiac prídu znova. V strede cyklu mávam posledné dva mesiace krvavé špinenie asi 2 dni.

Naposledy som užívala antibiotiká vo februári a napriek ich užívaniu som pociťovala takéto pár minútové rezanie mimo močenia aj mesiac po ich dobratí. Lekár mi lieky predpisuje v priemere 2x za rok kvôli pravidelnému nálezu krvi v moči. Navštívila som aj nefrológa a všetko je v poriadku - nález vyhodnotil ako benígnu hematúriu. Na hygienu dbám, taktiež si dávam pozor na pitný režim, prezliekanie mokrých plaviek, snažím sa predchádzať prechladnutiu (chorá - prechladnutá nebývam). Dodržiavam všetky zásady, za pomoci ktorých by sa dalo predísť zápalu močových ciest. Mám tieto problémy už asi 4 roky a nepociťujem zlepšenie. Veľmi ma tento zdravotný stav trápi, keďže stagnuje a točím sa v začarovanom kruhu, v ktorom len bezvýsledne užívam antibiotiká.

Je tento postup v poriadku, alebo sa mám zmieriť s tým, že pokiaľ som už zápal mala, bude sa mi vracať stále a je to problém na celý život?

Nie je potreba vyšetrenia u urológa alebo iného špecialistu?

Môže sa jednať o nejaké iné ochorenie - nefrologické, urogologické alebo gynekologické, ktoré má podobné prejavy a lekár si ho zamieňa so zápalom močových ciest?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je v moči opakovane nález E.coli, tak je vhodné užívať Urovaxom. Ide o liek na imunitu, ktorý zvyšuje prirodzené obranné schopnosti organizmu pri tejto baktérii. Okrem toho môžete užívať aj Blokurimu, minimálne jeden mesiac.

Ak sa Vaše ťažkosti objavujú pravidelne vždy v určitej fáze cyklu, tak skúste sa poradiť s Vašim gynekolóm. Môže to mať súvis.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková