Môže byť stav úzkosti spôsobený problémami so štítnou žľazou?

Zodpovedané
15. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či stav úzkosti môže byť spôsobený problémami so štítnou zľazou.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

k príznakom zníženej funkcie štítnej žľazy patrí nadmerná únava, nevýkonnosť, spavosť, depresia, spomalenie psychomotorického tempa a reči, zimomravosť, nárast hmotnosti, pocit tlaku v krvi, bolesti svalov a kĺbov, zápcha, padanie vlasov, poruchy menštruáčneho cyklu a suchosť kože.

Pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy sú prítomné nasledovné príznaky, únava, nervozita, svalová slabosť, problémy so spánkom, nesústredenosť, zmeny nálad, emočná labilita, chvenie prstov, búšenie srdca, vypadávanie vlasov, vlhká pokožka.

Ak sa teda jedná o ochorenie štítnej žľazy, tak pacienti sa sťažujú na viacero z príznakov, ktoré sú uvedené vyššie, samotná úzkosť to nie je. Na vylúčenie ochorení štítnej žľazy je nutné odobrať hormóny štítnej žľazy a to TSH a fT4.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková