Nízky rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
8. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom krvného tlaku. Väčšinou večer mám hodnoty tlaku okolo 110/89 a včera dokonca 120/100. Často ma trápia tlaky na hrudi spojené s pálením, búšenie srdca a úzkosť.

Pred pár dňami som bola na internom vyšetrení kvôli fyzioterapii na hrudnú chrbticu, pre vylúčenie bolesti na hrudi ako následok problémov so srdcom.

EKG bolo v norme, teda až na vysoké hrotnaté QRS komplexy s predĺžením PQ s podozreíim na wpw syndróm.

Je taký malý rozdiel medzi tlakmi normálny?

Čo naznačuje mierne zvýšený diastolický tlak?

Za odpoveď

Dobrý deň,

diastolický tlak je tlak v krvi v cievach počas pokojového stavu srdca. Teda, keď srdce nie je kontrahované.

Ak sú hodnoty vyššie ako nad 90, tak hovoríme o zvýšenom diastolickom tlaku a je potrebné vyšetrenie u internistu.

Mierne zvýšený diastolický tlak môže byť predzvesťou vysokého krvného tlaku, preto je potrebné pravidelne si kontrolovať krvný tlak.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková