Prečo mám bolesti v oblasti vaječníka?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

mám 42 rokov a práve prechádzam zvláštnymi pocitmi v podbrušku. V tejto forme je to vôbec prvýkrát v živote, takže to neviem nejako zaradiť.

Presnejšie povedané, tak už asi 4. - 5. deň mám bolesti v oblasti pravého vaječníka. Nie sú to bolesti dramatické, silné, ale sú také jemne obťažujúce, vyrušujúce, výraznejšie pri pohybe, chôdzi. Večer viac ako ráno. Isto nejde o ovulačnú bolesť. Poznám si a sledujem cyklus a aj tieto bolesti začali asi 2 dni po ovulácii, ktorá sa prejavila klasickou bolesťou v ľavom vaječníku.

O aký problém môže ísť?

Koľko treba čakať, než musím vyhľadať lekára?

Bolesť nie je dramatická, nie je pre mňa pocitovo také akútne hneď "letieť" lekárovi (najmä kvôli deťom, ktoré mám doma).

Iné ťažkosti nemám - až na (pravdepodobne nesúvisiace) jemné búšenie srdca - arytmie, trvajúce odkedy začali aj bolesti v podbrušku. V mladosti som sa liečila na arytmie, ale tie sa po pôrodoch akosi stabilizovali a teraz už sa mi dávno neobjavili. Až tieto posledné dni.

Naposledy som bola u gynekológa asi pred 4 - 6 mesiacmi a všetko bolo ok.

Vopred vďaka za odpoveď

Dobrý deň,

bolesť v pravom podbrušku nemusí byť iba gynekologického pôvodu. V tejto oblasti sa nachádza aj slepé črevo, teda uvedené ťažkosti môže spôsobiť aj dráždenie tohto čreva, teda zápal. Nie vždy sú pri zápale slepého čreva prítomné silné bolesti. Diagnóza sa však určí až na základe vyšetrenia u Vášho lekára.

Ak ťažkosti pretrvávajú alebo sa stupňujú, alebo sa objaví horúčka, tak bolo by vhodné navštíviť Vášho lekára.

Ďalšou z možných príčin môže byť problém s chrbticou, ktorý sa prejavuje bolesťami v podbrušku, keďže udávate zhoršenie bolestí pri pohybe, v tomto prípade by Vám mali zabrať lieky od bolesti.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková