Prečo mám ešte ďalší týždeň užívať antibiotiká, keď je test na boreliózu negatívny?

Zodpovedané
17. júl 2020

Dobrý deň,

asi pred 5 - 6 týždňami som si našla zabudnutého kliešťa asi dvojdňového kliešťa. Vytiahla som, vydezinfikovala a medzi mnohými povinnosťami som na túto vec úplne zabudla. Pred 15. dňami, t.j. 2.7.2020 som na mieste prisatia zbadala pomerne veľký (viac než 5 cm) červený fľak. Na dotyk bol mierne horúci.

Išla som na pohotovosť a lekár mi predpísal Doxyhexal (100 mg - 2x/denne) a krvné testy u obvodnej lekárky. Na test som išla tento týždeň v pondelok (13.7.).

V piatok 17.7.2020 mi bolo prostredníctvom sestričky oznámené, že test je negatívny, ale ATB mám dobrať.

Prečo mám ešte ďalší týždeň užívať antibiotiká, keď je test negatívny?

Celkovo mám lieky z pohotovosti predpísané na 20 dní.

Mám sa po využívaní liekov pýtať na kontrolný krvný test?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hoci časový rozostup medzi prisatím kliešťa a odberom krvi bol viac ako mesiac, čo je dostatočná doba na to, aby sa Vám vytvorili v krvi protilátky ( a teda test bol pozitívny na boreliózu), je možné, že ste mali aj iného kliešťa - neskôr, ktorý aj sám odpadol, nakoľko klinický príznak 1. štádia boreliózy ste mali - erythem na koži.

Preto Vám aj lekár napísal antibiotiká, ktoré je treba doužívať tak ako sú predpísané. Ďalší test nie je potrebný.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková