Prečo trpím stálymi bolesťami hlavy v tehotenstve?

Zodpovedané
30. mar 2020

Dobrý deň,

som v 15. týždni tehotenstva a už 2 týždne ma každý jeden deň od rána do večera bolí hlava. Som druhorodička. V prvom tehotenstve a ani predtým som bolesťami hlavy či migrénou netrpela. Na konci prvého tehotenstvo som mala preeklampsiu, a preto mám teraz preventívne predpísané rôzne lieky a výživové doplnky.

Ráno užívam Aspirine cardio 100 mg, cez deň osobitne tehotenské vitamíny, vitamín D, vitamín C, omega 3. Večer užívam Utrogestan 200 mg.

Môže bolesti spôsobovať niektoré z liečiv, príp. všetko dokopy ako nevhodná kombinácia?

Takto spolu to beriem 3 týždne. Bolesť cítim na čele/vnútri hlavy za čelom. Mám aj pocit smädu, ale denne vypijem cca 2,3 litra tekutín. Rozmýšľala som aj nad sínusitidou, ale nemám sekrét z nosa ani teplotu. Tlak mám v norme, skôr nižší ako vyšší. Štítna žľaza - TSH vyšlo pred mesiacom 3,9 po opakovanom vyšetrení 2,3, takže sa na ňu neliečim. Spím dosť, na čerstvom vzduchu som dosť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

niektoré tehotné ženy pociťuje tehotenské nevoľnosti, iné sa sťažujú na bolesti hlavy, tento problém by mal spontánne ustúpiť do 20. týždňa tehotenstva. Nemusí ísť teda o závažný zdravotný problém a nemusí sa to prejaviť v každom tehotenstve.

Lieky, ktoré užívate by nemali spôsobovať bolesti hlavy. Treba si kontrolovať denne krvný tlak a ak by ťažkosti pretrvávali aj v 20.týždni, tak sa poraďte s Vašim lekárom ohľadom dalších vyšetrení.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková