Syndróm nepokojných nôh

Zodpovedané
20. mar 2019

Dobrý deň,

mám syndróm nepokojnej nohy. Je to veľmi nepríjemné a bráni mi to v spánku. D

Čo mi môže pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

syndróm nepokojných nôh je zriedkavá neurologická diagnóza. Prejavuje sa nutkaním na pohyb končatinami, ktoré vnímame, keď sme v pokoji, najmä počas spánku. Toto nutkanie na pohyb zmizne, keď sme v pohybe (napr. kráčanie, akákoľvek pohybová aktivita).

Príčina nie je presne známa, ale pri niektorých ochoreniach a stavoch ako napr. hypotyreóza, deficit železa, poškodenie obličiek v štádiu dialýzy, tretí trimester tehotenstva, je syndróm nepokojných nôh sprievodným javom.

Čo sa týka liečby, odporúča sa obmedziť pitie kávy, alkoholu a nikotín. Večer sa odporúča robiť si masáže nôh striedavo teplou a studenou vodou.

Farmakologickú liečbu zahŕňa skupina liekov (tzv. dopaminergné lieky, antikonvulzíva, benzodiazepíny alebo opiáty). Tieto skupiny liekov sú na lekársky predpis, preto je vhodné vyšetrenie u neurológa s uvedenou diagnózou.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková