Ako dlho potrvá, pokým sa dcére prerežú trvalé zúbky?

Zodpovedané
28. jún 2019

Dobrý deň,

moja dcéra má 7 rokov a pred 3 mesiacmi sa jej vykývavali a vypadli horné jednotky. Stále nie je ani náznak toho, že by jej tam mali narásť trvalé zúbky.

Je to bežné, že trvá taký dlhý čas, kým vyrastú trvalé?

Dolné jednotky jej nahradili mliečne rýchlo.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rast a prerezávanie zubov je veľmi individuálne, každé dieťa je iné.

V zásade platí, že ku strate mliečnych horných prvých rezákov prichádza od 6,5 roku života dieťaťa. Asi rok predtým sa už zuby môžu hýbať, lebo približne polovica koreňa je "rozpustená" (resorbovaná) rastúcim trvalým prvým rezákom.

Ak by trvalé zuby založené neboli, mliečne by nevypadli - preto buďte trpezlivá, niekde tam sú a pomaly sa dostanú von.

Trvalé prvé rezáky sa prerezávajú medzi 7. a 8. rokom života, pričom ich koreň rastie až do 10. roku života dieťaťa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská