10 ročná dcéra nemá skoro žiadne trvalé zuby. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
1. sep 2019

Dobrý deň,

dnes mojej 10 ročnej dcére robili RTG a zistili jej, že v ďasne má ešte 4 trvalé a vonku iba horné jednotky dolné jednotky, dvojky a trojky. Dole jej ešte pôjdu ostatné 4.

Mliečne má v poriadku, sú zdravé. Jednu plombu má na hornej pravej 4ke a sme z toho všetci z drvení a zdesení. V živote sme nič podobné nepočuli.

Aké sú naše možnosti do budúcnosti?

Mne nenarástli tiež 4 zuby. Dodnes mám hore dva a to mám už 34 rokov.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

situáciu radím riešiť v spolupráci vášho zubného lekára s pedostomatológom a čeľustným ortopédom. Prípadne neskôr so stomatochirurgom.

Ak má dcérka prerezané iba trvalé rezáky a očné zuby, ale chýbajú jej stoličky, stráca sa základný oporný bod oboch čeľustí, čo ovplyvňuje výšku zhryzu.

To ďalej ovplyvní vývoj čeľustí aj spánkovo-sánkového kĺbu. O mliečne stoličky sa treba čo možno najlepšie starať, aby na nich nevznikol kaz a mohli čo najdlhšie plniť svoju funkciu.

Cieľom špecialistov bude podporiť vývoj čeľustí a doplniť chýbajúce zuby v detskom veku snímateľnou protetikou a neskôr v dospelosti implantátmi.

Viac sa k tomu žiaľ neviem vyjadriť, nakoľko hypodoncia (znížený počet zubov) v stálom chrupe sa vyskytuje u 2-10% populácie a rozsah, ktorý popisujete, je veľmi zriedkavý.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská