Ako liečiť cysty na ďasnách polročnej dcérky?

Zodpovedané
27. apr 2020

Dobrý deň,

moja polročná dcérka má od narodenia po ďasienkach cystičky. Sú to malé biele bodky, ktoré po čase zmiznú a urobia sa na inom mieste na ďasienku. Pravdepodobne nebolia.

Zúbky ešte nemá. Pediatrička odporúča vyčkávací postup. Vraj uvidíme do ďalšej poradne. Mne sa nepáči, že neustále miznú a stále sa objavujú. Jednu má aj v strede jazyka. Tá je stála. Žiadne iné problémy nemá.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

cystické útvary v ústnej dutine novorodenca alebo dojčaťa sú časté a vo väčšine prípadov si nevyžadujú liečbu, nakoľko časom samé zmiznú.

Podľa popisu by som si len dovolila hádať, že ide o Bohnove noduly, čo sú biele hrčky s priemerom 1 až 4 mm na alveolárnom výbežku (kostný oblúk, kde sa neskôr prerežú zúbky). Ide o vývojové vnútro-ústne cysty vyplnené keratínom. Ich pôvod nie je úplne známy, predpokladá sa, že to súvisí s vývojom slinných žliaz.

Ak sa nachádzajú takéto útvary skôr v strednej čiare podnebia, môže ísť o takzvané Epsteinove perly. Novorodenecké cysty zvyčajne miznú v prvých mesiacoch života dieťaťa, je to však individuálne.

Odporučila by som obrátiť sa na špecialistu - pedostomatológa (detský zubný lekár), vypočuť si jeho názor a okrem pediatričky nechať dcérku sledovať aj u neho.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská