Ako liečiť praskliny na zuboch?

Zodpovedané
30. máj 2020

Dobrý deň,

na predných dvoch a dolných dvoch zuboch mám praskliny v zuboch. Prvé dva horné sa mi z bokov odlomilo. Začala som brat vápnik a kalcium. Kúpila som si pastu a fluoridom.

Existuje nejaký liek na upravenie?

Veľmi sa bojím, že prídem o zuby.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

praskliny v sklovine pribúdajú s vekom, ale aj so stupňom namáhania zubov tepelnými zmenami či tlakom.

Odporúčam napríklad nestriedať konzumáciu teplého a studeného, napríklad teplé jedlo nezapíjať vodou s ladom, alebo sa vyhnúť napríklad káve so zmrzlinou. Rozpínanie a sťahovanie skloviny pri prudkých teplotných zmenách podporuje vznik prasklín.

Ďalej odporúčam si predné zuby s ich tenkou sklovinou chrániť pred nárazmi (o pohár, príbor a podobne), nič zubami netrhať a neprehrýzať. Praskliny v sklovine spôsobuje aj škrípanie zubami či prílišné zatínanie.

Sklovinu odporúčam posilňovať fluoridmi - okrem pasty môžete použiť aj remineralizačné gély alebo krémy. Určite neodporúčam absolvovať bielenie zubov. V prípade, že sa už sklovina odlomila, je ju možné nahradiť a tvar zubu dostavať bielou fotokompozitnou výplňou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská