Ako liečiť zapálené ďasná?

Zodpovedané
30. máj 2020

Dobrý deň,

už veľmi dlho trpím zapálenými ďasnami.

Pravidelne chodím na preventívne prehliadky a ešte pred otehotnením som chodila na dentálnu hygienu.

Žiaľ, starostlivosť o zuby som neudržala pod kontrolou a je to stále horšie.

Ako riešiť dentálnu hygienu, keď pri každom umývaní zubov mi veľmi krvácajú ďasná?

Je možné vyliečiť ich doma?

Niekde som čítala, že pomáha propolis.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri hormonálnych zmenách (teda najmä počas a tesne po tehotenstve) sa zhoršujú problémy s ďasnami, v ojedinelých prípadoch môžu ďasná viac krvácať alebo opúchať. Je preto rozumné v tomto období absolvovať preventívnu prehliadku a tiež aj profesionálnu dentálnu hygienu.

Na doma môžete vyplachovať liečivými ústnymi vodami s obsahom 0,12 % chlorhexidínu. Základom je však dodržiavanie zásad správneho čistenia zubov, najmä sa nemá zabudnúť na čistenie medzizubných priestorov niťou a/alebo medzizubnými kefkami.

Predpokladom pre vznik zápalu ďasien je najčastejšie tvorbe a pretrvávaniu zubného kameňa na viditeľnej časti korunky a pod ďasnom, preto by som v prvom rade odporúčala objednať sa na profesionálnu dentálnu hygienu, zvlášť ak ste v 2. trimestri tehotenstva.

Propolis a iné prírodné prípravky nemusia uškodiť, ale keby vedeli zápal ďasien vyliečiť, iste by ich používali či "predpisovali" aj zubní lekári.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská