Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako prekonať strach z čistenia zubov medzizubnou kefkou?

Zodpovedané
11. nov 2019

Dobrý deň,

krvácajú mi ďasná. Pred týždňom som bola na dentálnej hygiene. Strašne som sa zľakla, keď mi išlo viac krvi. Dentálna hygienička mi povedala, že si mám čistiť zuby medzizubnou kefkou.

Mám však veľký strach, keď vidím tú krv.

Je nutná medzizubná kefka?

Ako dlho bude trvať kým prestanú ďasná krvácať?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ máte ďasná zapálené, budú krvácať, pokým zápal neustúpi. Profesionálnu dentálnu hygienu ste absolvovali práve preto, aby ste sa zbavili tvrdých zubných povlakov (laicky zubný kameň), kvôli ktorým zápal pretrváva.

Zápal však vyvoláva aj prítomnosť mäkkých zubných povlakov (bakteriálny povlak), ktoré sa tvoria aj v medzizubnom priestore a práve preto si ich musíme čistiť rovnako, ako ľahšie prístupné plôšky zubov.

Krvácanie počas profesionálnej dentálnej hygieny je úplne bežné, krváca každý, snáď s výnimkou silných fajčiarov, ktorým nikotín sťahuje cievky. Krvácanie pri domácej dentálnej hygiene značí, že niečo robíte nesprávne, nasilu - príliš zubnou kefkou tlačíte na ďasná alebo neopatrne vchádzate do medzizubného priestoru.

Chce to samozrejme cvik a vytrvalosť. Ak je vám použitie medzizubnej kefky nepríjemné, používajte medzizubnú niť a pri najbližšej profesionálnej dentálnej hygiene sa poraďte s vašou dentálnou hygieničkou o tom, či je také čistenie u vás dostatočné.

Zhodnotí to na základe toho, či budú ďasná naďalej zapálené.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská