Ako zabrániť tvorbe zubného kameňa?

Zodpovedané
29. dec 2019

Dobrý deň,

synovi sestrička pri dentálnej hygiene povedala, aby používal medzizubnú kefku. Zubný kameň sa mu tvorí rýchlo i napriek tomu, že si zuby pravidelne čistí. Na predných spodných zuboch má úzky priestor a ani tá najmenšia medzizubná kefka mu tam nechce vojsť.

Ako zabrániť tomu, aby sa mu tam tvoril kameň?

Ako a čím to čistiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na používanie medzizubnej kefky nie je presne stanovený vek. Osobne ju ale deťom a dospievajúcim neodporúčam, nakoľko majú priúzke medzizubné priestory a pri veľkej snahe čistiť ich ňou, si často ďasná podráždia.

Niekedy je tak výsledkom silnejší zápal medzizubných papíl (kvôli dlhodobému dráždeniu), ako by vznikom, ak by sa medzizubný priestor pravidelne nečistil.

U detí úplne stačí čistiť medzizubné priestory zubnou niťou, tá má byť voskovaná a plochá. Čistite ňou raz denne, večer po očistení zubov zubnou kefkou.

Ak sa zubný kameň u syna tvorí okrem medzizubného priestoru aj na vnútorných plochách dolných predných zubov, čistite mu ich detailne aj jednozväzkovou kefkou s malou hlavičkou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská