Akú pastu pre dvojročného syna so slabou sklovinou?

Zodpovedané
24. júl 2019

Dobrý deň,

môj dvojročný syn má slabú sklovinu, ktorá sa mu odlupuje. Robia sa mu ako keby žlté kazy a šíri sa to ďalej na zdravé zuby.

Dnes sme boli na preventívke a zubár ich dosť narátal na horných zuboch. Vraj to z kojenia nie je.

Akú pastu máme používať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

základom použitia zubnej pasty s fluoridom sodným u detí s mliečnymi zubami a vyvíjajúcimi sa trvalými zubami je vypľúvanie a neprehĺtanie zubnej pasty. V opačnom prípade hrozí predávkovanie fluoridom a takzvaná fluoróza trvalých zubov - biele fľaky až ryhy a jamky v sklovine.

Ak vie synček zubnú pastu vypľúvať a je isté, že ju nebude prehĺtať, môžete ju použiť. V opačnom prípade by som namiesto fluoridovej zubnej pasty volila na synove zúbky krém Touth Mousse, za predpokladu, že nie je alergický na bielkoviny. Tento produkt na báze kazeínu chráni a posilňuje sklovinu tým, že na povrch zubov "lepí" vápnik a fosfát.

Sklovina tak tieto látky prijíma a zabuduje do seba, namiesto toho, aby ich v kyslom prostredí ústnej dutiny strácala. Najdôležitejšie je však dokonalé čistenie zubov a tiež vyplachovanie ústočiek vodou, najlepšie po každom kŕmení.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská